Apie dailininkę

 

Jokia knyga nebūtų vientisa be dailininko darbo. Ne išimtis ir "Vilko valanda". Pristatome knygos dailininkę ir komiksų autorę - Eglę Ziomą. 

 

Papasakok trumpai apie save - iš kur esi, kaip susidomėjai daile, kokiais darbais gali pasigirti, kas tave labiausiai domina dailėje?

Gimiau ir užaugau Kaune. Baigiau dailės gimnaziją ir Akademiją, tad mano profesija nebuvo apgalvotas subrendusio žmogaus pasirinkimas, o tiesiog natūralaus proceso, prasidėjusio vaikystėje, dalis.

Daugiausia piešiu fantastines iliustracijas, tačiau domiuosi įvairiomis dailės sritimis ir žanrais.

Galiu pasigirti, kad mano iliustracija gavo garbingą „Excellence“atžymą EXPOSÉ 10 portreto kategorijoje (2012). Tai kas metai leidžiamas profesionalams skirtas albumas, pristatantis geriausius skaitmeninės dailės kūrėjų darbus. Norint į jį patekti, reikia įveikti nemenką konkurentų iš viso pasaulio būrį.

Kaip atsitiko, kad tapai „Vilko valandos" iliustratore? Steampunkas artimas tau kaip žanras? Kuo, tavo nuomone, yra ypatinga steampunko dailė?

Andrius ieškojo iliustratoriaus, o aš ieškojau fantastinės knygos, kurią galėčiau iliustruoti. Džiaugiuosi, kad susitarėme padirbėti kartu.

Steampunkas man artimas kaip mechaninė kiberpanko versija. Pati dailė ypatinga tuo, kad yra ganėtinai aiškiai apibrėžtas žanro vaizduojamasis laikotarpis – karalienės Viktorijos valdymo laikai. Kol ši gija nepametama, leidžiama viskas.

Iš kur atsirado steampunkinio Vilniaus idėjos?

„Vilko valandoje“ tiek steampunkinio Vilniaus idėjų, kad būtų galima piešti ir piešti. Deja, neturėjome tiek daug laiko.

Ar nebijai, kad sulauksi pasmerkimo dėl steampunkinio Basanavičiaus portreto?

Jei kas nors rimtai pasmerks, neišpasakytai nustebsiu.

Knygoje yra ir tavo komiksų. Kaip juos kūrei? Kuo komikso kūrimas skiriasi nuo įprastos iliustracijos? Kaip manai, ar skaitytojai supras, kodėl knygoje atsirado ir komiksų?

Skirtingai nuo paprastos iliustracijos, komikse atsiranda laiko elementas – tačiau kitaip nei pvz. animaciniame filmuke, dailininkas negali išnaudoti judančios kameros ar judančio piešinio privalumų (pasakysiu tiems, kas dar nežino – judantys daiktai dažniausiai yra patrauklesni už nejudančius). Be to, vaizdai turi sudaryti visumą su tekstu, kurio kiekis – minimalus.

Kitaip sakant, darbo daug, o rezultatas paprastai vertinamas mažiau už bet kokią iliustraciją. Be to, komiksas yra glaudaus ir betarpiško rašytojo ir dailininko bendradarbiavimo rezultatas. Į darbo pabaigą, manau, mums puikiai pavyko susišnekėti. Andrius parašė puikų, tiesiog pavyzdinį antrojo komikso scenarijų. Vienas malonumas pagal tokį piešti.

Ar skaitytojas supras, nesu tikra, bet gal bent jau nustebs. Tikiuosi, kad maloniai :)

Kiek pati domiesi fantastika? Kokios mėgstamiausios knygos? Filmai?

Daug metų buvau oficiali fantastikos mėgėjų klubo narė, ir dabar kontaktai nenutrūkę. Turiu sukaupus daugiau knygų, nei spėju perskaityti.

Dažniausiai perku W. Gibsono knygas, nes labai mėgstu kiberpanką. Tiesa, paskutinė, kurią įsigijau, buvo fantasy - R. Bradbury „The Martian Chronicles“. Jau seniai ir ne vieną kartą skaityta, bet tik lietuvių kalba. Pirkau anglišką variantą, kad galėčiau padaryti namų darbus, kai rudenį mokiausi „Fantasy and Science Fiction: The Human Mind, Our Modern World“ kursą www.coursera.org. Puikios paskaitos, nuostabus profesorius, žodžiu, rekomenduoju!

Kalbant apie filmus, „Matricą“ ir senuosius „Star Wars“ mačiau tiek kartų, kad nebeskaičiuoju. Pats pirmasis „Alien“ irgi baisiai patinka.

Kaip manai, ar supras plačioji Lietuvos publika, ką "Vilko valandoje" norėjote pasakyti ir parodyti kartu su Andriumi?

Nežinau, kas ta plačioji Lietuvos publika, todėl negaliu net spėti, ar ji išvis perka knygas ir ar domisi fantastika. Jei skaitys ir supras, ką norėjome pasakyti, tai net neabejoju, kad patiks. Jei skaitys, bet bus nepatenkinta – tada sakysiu, kad nesuprato (: