Stimpankas

Stimpankas (steampunk) yra vienas iš mokslinės fantastikos žanrų, kuriame dominuoja garu varomos technologijos, ypač jei veiksmas vyksta XIX amžiuje. Todėl stimpanko kūrinių laikas dažniausiai būna alternatyvioji  britų Viktorijos epocha arba Jungtinių Valstijų „laukiniai vakarai“. Jeigu veiksmo vieta yra post-apokaliptinis ar maginės fantastikos pasaulis, dažniausiai jame irgi kaip pagrindinė varomoji jėga yra garas.

Stimpankas lengviausiai atpažįstamas dėl jame naudojamų anachronistinių arba retro-futuristinių išradimų, kurie aprašomi klasikiniuose Juleso Verno ar H.G.Velso kūriniuose, o taip pat randami ir moderniųjų rašytojų, tokių kaip Philippo Pullmano, Scotto Westerfieldo ar China Mievillio, kūrinuose.

Pats stimpanko pavadinimas buvo pradėtas plačiai naudoti 1987 metais, nuo literatūros jis išsiplėtė ir į kitus menus – muziką, kiną, madą.

Tai tik trumpas įvadas. Šiame interneto puslapyje jūsų laukia daug straipsnių, atskleisiančių ir plačiau paaiškinančių šį įdomų fantastikos žanrą. 

Šaltinis: Wikipedia